Spolupráce
Moje kamarádka Krista Coyan se dlouhodobě věnuje bylinkářství. Všechny své výrobky ručně připravuje z bylinek, které rostou na její zahradě nebo v blízkém lese. Nabízí čaje, masti a tinktury, které pomáhají léčit různé zdravotní problémy. Její stránky naleznete zde https://kristasherbarium.com/. Případně si přečtěte rozhovor s Kristou níže.
Při nachlazení se bez léků z lékárny úplně obejdeme, říká odbornice na přírodní medicínu
Většina z nás je běžně zvyklá při prvních příznacích nachlazení vypít nějaký ten horký nápoj s paracetamolem, hlavně abychom mohli celý den fungovat. Krista Coyan ale při rýmě a kašli do lékárny neběží a raději sáhne po echinaceové tinktuře nebo bezovém čaji. Chtěli jsme se dozvědět víc, a tak jsme se za ní vydali, abychom jí položili pár otázek!
Kristo, jak sis našla cestu k přírodní medicíně?
Před několika lety byla mé starší dceři diagnostikována chemická nerovnováha v mozku a lékaři jí předepsali velmi silné léky. Bohužel tyto léky mají vážné nežádoucí účinky – a to je přesně to, co mě inspirovalo vyběhnout na zahradu a hledat tam náhradní řešení. I sama dcera ty chemické dryáky odmítala brát a obracela se spíše k celostní medicíně. No a počáteční motivace, které spočívala v léčbě dcery, se nakonec přehoupla v moji velkou vášeň. Ani by mě nenapadlo, že by mě mohlo něco takového až tak chytnout. Práce na zahradě a pěstování bylinek pro mě představuje únik od stresu, trávím na zahradě tolik času, kolik je jen možné. Taky chodím s manželem každý den do lesa a tam sbírám divoce rostoucí bylinky.
Opravdu mají bylinky takovou sílu, že se při nachlazení zcela obejdeme bez léků z lékárny?
Ano. Léky z lékárny jsou určeny spíš k utlumení práce imunitního systému, abychom se během nachlazení cítili komfortněji. Bylinky naopak imunitní systém podporují a tím napomáhají tělu uzdravit se rychleji. Bohužel u nás je běžné, že doktoři předepisují na nachlazení antibiotika – možná aby byl pacient spokojený, že dostal nějaké léky. Ale nachlazení i chřipka jsou virového původu a antibiotika na ně nezaberou, tedy pokud zároveň nedošlo k nějaké sekundární bakteriální infekci. Často fungují jen jako placebo a ještě k tomu nám poškozují trávicí trakt.
Můžeme se s pomocí bylinek zbavit třeba i úporného kašle, nebo vysoké horečky?
To záleží na tom, jak vaše tělo na bylinky reaguje, jak silné je nachlazení a taky na tom, jak rychle a jak často bylinky užijete. Kašel a horečka jsou přirozenými mechanismy těla, kterými se tělo snaží vyléčit. Horečka „vaří“ viry, aby je usmrtila, a kašel čistí dýchací systém. Snižování horečky a potlačování kašle pomocí léků může proces uzdravování zpomalit. Nicméně pokud jsou horečka a kašel natolik silné, že vám ani nedovolí se pořádně vyspat, je potřeba dostat je trochu pod kontrolu, protože odpočinek je pro uzdravení velmi důležitý. A bylinky jsou na to skvělé.
Jaké bys doporučila?
Já používám kůru vrby bílé, která je mimochodem chemicky skoro to samé jako aspirin, dále řebříček, bez, zázvor, nebo řimbabu, která mírní horečku. Na kašel jsou velmi účinné bylinné čaje. Taky si vyrábím adstringentní sirup z tymiánu, který zklidňuje podrážděné dýchací cesty, a další sirup z yzopu a lékořice, který funguje jako expektorant (tzn. podporující odkašlávání) a pomůže od zahleněného krku.
Existuje něco, co by nás před onemocněním úplně ochránilo?
Spolehlivá je snad jen úplná izolace od okolí, nicméně za nejlepší prevenci považuji časté mytí rukou a minimalizaci kontaktu s nemocnými lidmi. Já učím na základní škole, a tak jsem s nemocnými dětmi docela často. V období chřipek a nachlazení proto užívám několik svých bylinných přípravků, které posilují imunitu.
A které to jsou?
Každý den beru tinkturu z echinacey, piju bezový čaj nebo užívám bezový sirup. Echinacea a bez mají silné antivirové účinky.
A co bys poradila někomu, na koho „začíná něco lézt“? Existuje nějaká bylinka nebo postup, kterým můžeme nachlazení zastavit?
V takovém případě opět potřebujete posílit imunitní systém, takže to samé – echinaceu a bez. Nasaďte je, jakmile pocítíte první příznaky nachlazení, nebo pokud se pohybujete mezi nachlazenými lidmi.
A co když nás skolí pravá chřipka? Tu už asi jen tak nezastavíme. Jak nám můžou bylinky pomoci v tomhle případě?
V případě pravé chřipky určitě jděte k lékaři. Samozřejmě existují bylinky, které můžete použít pro posílení imunity, nebo pro zmírnění kašle, hlavně v období po nemoci, kdy se nás kašel často dlouho nechce pustit. Vždy se ale u lékaře nebo aspoň na internetu ujistěte, jestli můžete vámi vybrané bylinky užívat společně s léky předepsanými od lékaře.